O co jde?

Hledáme zájemce o figurantství při výcviku a závodech záchranných psů. Každý pes se musí cvičit na co největším počtu figurantů, terénech a situacích, aby byl co nejlépe připraven na skutečné nasazení.

Většina lidí si představí figuranta jako člověka oblečeného do speciálního obleku a psa zakousnutého do rukávu. To je ale úplně jiné téma. Začátky figurantsví pro záchranné psy vypadají tak, že vás někdo zavede na předem vybrané místo, tam si lehnete a čekáte, až si vás pes najde. Když se tak stane, začne štěkat a čeká na příchod svého pána. Vy celou tu dobu neděláte vůbec nic - jste v bezvědomí.

cache

logo Junák

Ve volném terénu je pes schopen navětřit lidský pach na vzdálenost větší než 200 metrů, v sutinách označí zavalené i několikametrovou vrstvou suti, ale také dokáže lokalizovat lidi pod sněhovou lavinou a dokonce i pod vodou. Jejich nasazení v praxi tak může skutečně zachránit lidské životy.

Při akcích vhodných pro úplné začátečníky je tedy hlavní požadavek pouze zůstat na místě a v klidu vyčkat několik desítek minut až pár hodin na nalezení. Ideální čas si v klidu přečíst knihu, naučit se na pondělní test nebo jen chvíli relaxovat v tichu přírody. Psi jsou často oznčeni rolničkami, takže uslyšíte, že se k vám blíží.

Psi jsou schopni během dvou hodin důkladně prohledat les o rozloze 150.000 m2

To je vše?

Ano. Pro začátek sháníme lidi, kteří jsou ochotni si na nějaký čas lehnout do lesa a čekat. Na akci poznáte záchranáře a jejich psy. Z vyhodnocení se dozvíte, co všechno takový záchranář musí znát, umět, vnímat a jak těžké musí být rozhodování při skutečné akci. Věřím, že většinu z vás to napoprvé zaujme jako mne a budete chtít zkusit i něco akčnějšího a zajímavějšího. A hlavně tak pomoci lidem, jejichž pomoc můžeme někdy potřebovat i my.

Co k tomu potřebuji?

Vlastně nic zásadního. Nejdůležitější je mít možnost se o takových akcích dozvědět. Pak už jen nějaké rozumné oblečení do přírody, svačinu a můžete vyrazit.

Kdy a kde?

Akcí je relativně dost, ale jsou velmi rozdílné svým zaměřením a náročností na figuranty. A hlavně jsou různě po republice. Proto připravujeme databázi figurantů a budeme o ní informovat všechny organizace zabývající se výcvikem záchranných psů.

To byl začátek, co když mě to bude bavit?

To prozatím nebudeme předbíhat, jelikož jsme všichni na začátku a ani sami záchranáři netušili, že by se mohli najít takoví “blázni”. Kvalitní figurant musí mít různé vědomosti a dovednosti, vybavení, ale také akce na kterých je využije. Ať už se jedná o základní výcvik, který je nesmírně důležitý, tak i národní a mezinárodní soutěže a cvičení všech složek IZS. To je ale daleká budoucnost a záleží pouze na nás, jakou si jí uděláme. Nejdříve musíme dát vědět, že jsme tady a připraveni pomoci.

Závěrem:

Nezbývá než se rozhodnout, jestli se k nám přidáte. Vyplněním krátkého formuláře se k ničemu nezavazujete. Záleží pouze na vás, jak s informacemi, které budou občas chodit na váš e-mail, naložíte.

Formulář k vyplnění naleznet zde.